JUSTYNA KIERUZALSKA-NYGA: DWIE KRESKI -WYSTAWA MALARSTWA

JUSTYNA KIERUZALSKA-NYGA: DWIE KRESKI
WYSTAWA MALARSTWA

"Dwie kreski i młoda beztroska dziewczyna za dziewięć miesięcy zostanie matką. Dwie kreski oznaczają w teście ciążowym, że kobieta zaszła w ciążę. Dwie kreski to także mocno rozdzielone życie dawne i obecne. Od kresek zaczyna się inne życie."
Agnieszka Kołodziejczak

miejsce: Galeria Po 111 Schodach
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2
ul. Bernardyńska 14 a

wernisaż: 23 listopada (piątek), godz. 18.00

wystawa czynna do 12 grudnia 2012

Justyna Kieruzalska-Nyga - Urodzona w Lublinie, absolwentka PLO im. St. Wyspiańskiego w Lublinie i wychowanka pracowni plastycznej MDK nr 2 pod kierunkiem Anny Staniak. W 2008 roku ukończyła Grafikę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (dyplom artystyczny w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych pod kierunkiem prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka). Jest członkinią Grupy Artystów Głuchych założonej przez niesłyszących absolwentów ASP. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i malarstwem. Ma na koncie kilkanaście wystaw, w tym wystawy indywidualne: II kreski - Galeria Kredens, Łódź (2012), Wystawa malarstwa i rysunku - Dom Kultury Kolejarza, Lublin (2009), German & Flora - komiks, Europejski Festiwal Sztuki Osób Niesłyszących, Galeria Carte Blanche, Łódź (2009).
Wystawą malarstwa zatytułowaną Dwie kreski Justyna powraca oficjalnie, po kilkuletniej przerwie, do malarstwa. To powrót udany i obiecujący. Obrazy prezentują wszystkie etapy wyjątkowego okresu w życiu kobiety: od pojawienia się dwóch kresek, przerażenia i chaosu na ich widok, przez ciążę, poród do wychowywania małego dziecka. Artystka ukazuje ten proces rezygnując z realizmu i ckliwych stereotypów macierzyństwa na rzecz mocnego wyrazu w konwencji plakatu, niebanalnie kondensuje emocje w dyscyplinie graficznego znaku.

 

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie