Marynarka Wojenna w fotografii

O Autorze i wystawie

Marian Kluczyński ma 59 lat. Pochodzi z podkrakowskich Młodziejowic. Pierwszy aparat fotograficzny Dix wziął do ręki mając 12 lat. Jednak na dobre z fotografią związał się w chełmskim Klubie Garnizonowym, w którym odbywał zasadniczą służbę wojskową. Jako żołnierz zawodowy ukończył specjalistyczne kursy fotografii czarno-białej i barwnej oraz operatorów kamer filmowych. Ujawnił też zacięcie dziennikarskie. Został stałym współpracownikiem gazety Warszawskiego Okręgu Wojskowego "Głos Żołnierza", a następnie gazety codziennej WP "Żołnierz Wolności". Staż dziennikarsko-fotoreporterski odbył w Wojskowej Agencji Fotograficznej. Z racji służby wojskowej ulubionym tematem jest wojsko, ale uwielbia także fotografować przyrodę, architekturę i dzieci.

Od ponad ćwierć wieku " zapisuje w obiektywie" wszystkie ważne wydarzenia i przedsięwzięcia Marynarki Wojennej. Zdjęcia wykonuje na morzu, z powietrza i na lądzie. Wiele jego fotografii trafiło do wydawnictw polskich i zagranicznych (Włochy, Francja, USA, Niemcy). Jego fotografie były wielokrotnie publikowane przez jeden z najbardziej prestiżowych magazynów morskich "Naval Forces" o zasięgu światowym. Jury konkursu fotograficznego Marynarki Stanów Zjednoczonych wyróżniło jego fotogram pt. "start rakiety". Jest też laureatem brązowego pióra "Żołnierza Wolności". Od 1978 r. związany jest z czasopismem Marynarki Wojennej "Bandera". Jest autorem albumu "Marynarka Wojenna" oraz w dwóch zestawach pocztówek. Fotografie Mariana Kluczyńskiego trafiły także do wydawnictw szkolnych i pedagogicznych oraz przewodników po Gdyni. Jego prace były prezentowane na kilkunastu wystawach fotograficznych na całym polskim wybrzeżu. Wykonał łącznie setki tysięcy fotografii.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju", medalem "W służbie pokoju" oraz specjalnym, pamiątkowym medalem Marynarki Wojennej przyznawanym za szczególne zasługi przez Dowódcę Marynarki Wojennej RP.

Wystawa ukazuje współczesny obraz Marynarki Wojennej. Autor przedstawia okręty poszczególnych klas oraz statki powietrzne znajdujące się na wyposażeniu Marynarki Wojennej podczas ćwiczeń i działań na morzu, w powietrzu i na lądzie. Wiele zdjęć to unikatowe fotografie wykonane podczas różnego rodzaju ćwiczeń międzynarodowych, w których uczestniczy Marynarka Wojenna.  Autor wystawy zatrzymał w kadrze najważniejsze wydarzenia z życia polskich sił morskich. Dla lepszego zrozumienia tematu i specyfiki służby eksponuje wybranych specjalistów na swoich stanowiskach bojowych, słuchaczy Akademii MW podczas szkolenia, promocji, a także w historycznych mundurach. Na fotografiach można także zobaczyć elementy ceremoniału morskiego, a także w jaki sposób marynarze spędzają wolny czas. Na zdjęciach nie zabrakło także Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie