WYSTAWA

WYSTAWA:
WRZESIEŃ
2019 r.

Jerzy Frąk. Ścieżki Pogranicza

MDK2 : Agnieszka Chęć-Małyszek - "Lalki"

Autorzy Programu Galeria Po 111 Schodach i Autor zapraszają na wystawę robionych przez minione 40. lat fotografii oraz spotkania autorskie i prezentacje przezroczy oraz filmy. Wystawa, w części "Ścieżki Lubelszczyzny", będzie także obecna przez dziesięć wrześniowych dni w lubelskim Ratuszu.

"Ścieżki Pogranicza"
Jerzy Frąk
40 lat wędrówek z plecakiem, aparatem, żoną, z czasem i synem, oraz kolegami.
Jerzy Frąk swoją przygodę z turystyką rozpoczął w 1977 r. w szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym przy ZDZ w Lublinie. W 1978 r. ruszył na pierwsze rajdy z Klubem Turystyki Pieszej OM PTTK w Lublinie, którego od 20. lat jest prezesem. W pieszych wyprawach towarzyszył mu aparat fotograficzny. Pierwszym była Smiena8M, następnie Start 66, Zenit TTL, Praktica i Nikony, obecnie Nikon D90.


Na wystawie zgromadziliśmy fotografie prawosławnych i grekokatolickich drewnianych cerkwi, drewnianych kościołów oraz meczetów z lat wędrówek od Beskidu Niskiego przez Bieszczady
i Roztocze po Polesie - od łemkowskich cerkiewek do prawosławnej kaplicy cmentarnej
w Terespolu, czyli wspomnienia ze ścieżek pogranicza.


W wielu przypadkach są to wspomnienia po nieistniejących już obiektach.
Odwieczne granice kultur w wyniku powojennych postanowień stały się granicami pomiędzy państwami i narodami. Wzdłuż nich, nieraz ścieżkami znanymi tylko leśnikom i strażnikom granicznym, przemierzał Jurek i fotografował to co po drodze go zaciekawiło, i mogło zaciekawić innych, a my tę część z dziełami architektury drewnianej wybraliśmy na wystawę.